"מסע חיי" –  טיול הגיפים של ענבל לגיאורגיה

זה שאתה נושם לא אומר שאתה חי

קיץ. הקצב מטורף. בית משוגעים. יום רודף יום. ה"שגרע" מנצחת. הזמן 'עף מהמדף'…. משהו חסר. לא יודעת בדיוק מה, אבל מרגישה שמשהו גדול ממני מכוון אותי ומביא אותי "במקריות" להתעניין בטיול ג'יפים בגיאורגיה. רגעעעע! טיול ג'יפים בגיאורגיה… ?#$%?? מאיפה זה הגיע ??? חו"ל בכלל לא היה על הפרק. בטח לא טיול ג'יפים. בטח ובטח לא גיאורגיה… אני מפתיעה בעיקר את עצמי ו…זורמת. משהו דוחף אותי לצאת לטיול ואני מתכוונת לגלות מה זה.

מתחמם…. מתחמם…

בירור קטן, סקר שוק ( שהיה בדיעבד מיותר ) והנה תצלום הדרכון ופרטי כרטיס האשראי. פשוט ככה. קצת לפני מועד הטיול מוקמת לה קבוצה חדשה בווטסאפ "מסע בזמן אל נפלאות הקווקז הנעלם". נשמע מרתק.
אני לא מכירה אף אחד מהמשתתפים. המדריכים מטפטפים פרטים ועדכונים לקראת המסע, מפגש הכנה, שאלות ומידע. לאט לאט הקבוצה מתחילה לצבור תאוצה, תקשורת כמעט יומיומית. פעימות של אנרגיה.
זה מרגיש נכון. זה מריח טוב. ההתרגשות מתגברת. אחת מחברות הקבוצה לוקחת יוזמה ומתחילה בספירה לאחור… עוד 9 ימים…. עוד 8… אח"כ עוד 14 שע' נפגשים…וכד'. הדופק מתחיל לעלות. איזו התרגשות !!!

נמל תעופה בן גוריון

יום רביעי. שעת צהריים. לאט לאט מגיעים ומתקבצים כל חברי הקבוצה. אם היה במקום מכשיר למדידת אנרגיה הוא היה משתגע… חשמל באוויר… אנרגיה אשששששששש.
בידוק ביטחוני, דלפק כרטוס, שולחים מזוודות וקדימה – מ ת ח י ל י ם…
הדיוטי-פרי יותר מתמיד הופך ללא רלוונטי. קפה עם החבר'ה ועולים למטוס.
אומרים ש"הזמן טס כשנהנים", אז הוא טס כפליים כשמתרגשים. תוך זמן קצר אנחנו כבר נוחתים בטיביליסי.

ברוכים הבאים גיאורגיה

בהתרגשות שלא ניתן לתאר במילים אנחנו יוצאים כולנו יחד מהטרמינל אל שיירת הרכבים שהמתינה לנו – ג'יפים מהודרים ואיכותיים יותר משניתן לדמיין. אני כבר על קוצים… תדרוך ראשוני. חלוקה לצוותים. מתניעים.
נסיעה קצרה לבית המלון. בדרך אנחנו מתרשמים כבר מיופיה הייחודי של העיר טיביליסי, שניכר בה השילוב בין היסטוריה ארוכת שנים לארכיטקטורה מודרנית ומרשימה. מבנים היסטוריים מוארים לצד יצירות מופת עכשוויות. ערב מקסים טיביליסי. הגענו למלון עייפים, אך מרוצים. מתרגשים לקראת המחר. לילה טוב.

הקווקז הנמוך

בוקר. מוקדם. ארוחת בוקר ראשונה. טעמים חדשים. עולם קולינרי חדש נפרש בפנינו. נעים מאד. טעים מאד. מתארגנים על הציוד. מעמיסים על הג'יפים. תדרוך נוהל שיירה, קשר ומסלול. קדימה לדרך…
בימים הראשונים טיילנו באיזור הקווקז הנמוך. נסיעה קצרה ואנחנו מתרחקים מהעיר. הו אז, מתגלה גיאורגיה. הנוף מתחלף, הסביבה האורבנית מתרחקת ותופסים את מקומה נופים קסומים, מרחבים פתוחים, כפרים אותנטים, אגמים, יערות, נהרות – איזה טבע עשיר !!! כמה יופי. מילים לא יצליחו לתאר את היופי הזה. חייבים לנשום אותו עמוק לריאות בשביל לחוש אותו, לעצום את העיניים ו'ללכת לאיבוד' בו בשביל להבין אותו.
טבע מהפנט במלוא הדרו. בדרך אנחנו פוגשים עדרי צאן, בקר, תושבים מקומיים. אילו אנשים מעניינים. לבביים. מכניסי אורחים. מקבלים את נוכחותינו באהבה, פותחים את ביתם וליבם לקראת בואנו. איזה אירוח.

הקווקז הגבוה

צעד קדימה. שניים אחורה. ככל שאנחנו מטפסים גבוה על רכס הקווקז אנו נעים אחורנית בציר הזמן. נחשפים אל העומק האותנטי של גיאורגיה. הנוף ממשיך להשתנות ללא הרף. לא מפסיק להפתיע.
בדרך עוצרים לבקר ב'תכשיט' נסתר. מערת נטיפים גדולה ומרשימה. ההליכה בה נעימה. מסתורית. הרפתקאה מרתקת, שינוי מרענן לנוף מסוג אחר, חבוי. נסתר. ממשיכים הלאה. בדרך מצפה לנו הפתעה נוספת – 'עושים שוק'… בעיירה המקומית זוגדידי. שוק מקומי, אותנטי, עם ריחות משכרים של תבלינים, טעמים של פירות וירקות מעוררים קנאה, מאכלים מסורתיים ועוד כל כך הרבה דברים שעדשת המצלמה לא ידעה בו שובע…
הרגעים האלו. האתרים האלו. המפגשים הללו – מאפשרים לי לחוש את גיאורגיה האמיתית. לשמוע את השפה, לטעום את התרבות, להתחבר למקום. ואין מקום מתאים יותר להתחבר אליו מאשר המיני-טרק שעשינו אל קרחון צ'לאדי…..
להתחבר לטבע דרך הרגליים, להתמסר לנוף ולרעשי זרימות המים, לשאוף עמוק עמוק את האוויר הטהור הזה. להתפעל מעוצמתו של הטבע !

חבל סוואנטי ואושגולי

הפנינה של הטיול. היהלום שבכתר. הנופים – עוצרי נשימה. הטעמים משכרים. זה הזמן להתאהב בקסם הגיאורגי. חבל הסוואנטי והכפר אושגולי הם פסגת האושר. הנגיעה הכי קרובה לאלוהות….
לקום מוקדם בבוקר ולפני שהיום מתחיל להתהלך ברחוב, לנשום את האוויר הנקי הזה, לצפות בקרני השמש הראשונות שוטפות את הנוף, את פסגות השלג הבוהקות, את תושבי הכפר יוצאים השכם בבוקר לעבוד בשדה, לחלוב את הפרות, לרעות את הבקר – להרגיש שאתה חי !!!
לרגע אחד, לעצור את הטירוף. להתנתק. לשכוח את המוכר, הנוח והידוע. בלי טלפון נייד. בלי אינטרנט. בלי טלוויזיה. בלי הקצב המטורף של ה"שגרע"….. להתחבר לעצמך. להתחבר לטבע. להרגיש שאתה חי !

אלוהים נמצא בפרטים הקטנים

זה לא מובן מאליו שטיול שכזה יהפוך ל'מסע'. ישנה לך את התפיסה. יפתח לך את האופקים. ירחיב לך את מעגל החברים. חברת 'מאסטר-טריפ' עלתה על כל הציפיות ומעבר לכך. החל מרגע ההתקשרות הראשונית לבירור פרטים אודות הטיול, בכל רגע ורגע במהלך הטיול וגם אחרי חזרתי לארץ.
ההתארגנות הייתה למופת, התכנון המוקפד הורגש כבר בקבלת רכבי השטח, בבחירת מקומות הלינה והמסעדות. תחושת האחריות והקפדה על נהלי בטיחות הוסיפו נחת ובטחון שהעצימו את החופש וההנאה.
אבל כל אלו הם "עניינים טכניים". לא שזה לא חשוב. אבל זה לא מה שעשה את ההבדל….
ההבדל ניכר היטב בטאצ' האישי, במחשבה על הפרטים הכי קטנים, בפינוקים שבדרך, בהפתעות, באופן הטיפול והתמודדות עם מצבים בלתי צפויים ושאר 'נגיעות' שהן עשו את ההבדל הגדול. ובגדול. הצטרפתי לטיול הזה 'לבד' וחזרתי עם לא פחות ממשפחה!

עבורי זה היה מסע מושלם – It was the trip of my life

כתבה – ענבל לאב רובין .  קרדיט לצילומים – ענבל לאב רובין, גבי גולן, יניב טל.
קרדיט להפקת הסרטון – ענבל לאב רובין