דובים בהרי הקרפטים ברומניה

הרי הקרפטים של רומניה הם ביתם של מגוון רחב של חי וצומח, כולל אחת מבעלי החיים האייקוניים ביותר באירופה, הדוב החום. ברומניה יש את האוכלוסייה הגדולה ביותר של דובים חומים באירופה, הערכה היא שיש כיום כ-  6,000 דובים החיים באזור הקרפטים בלבד. היצורים המפוארים הללו ממלאים תפקיד מכריע במערכת האקולוגית של האזור ומהווים סקרנות עבור מקומיים ותיירים כאחד.
צ'אושסקו אסר בתקופת שלטונו לצוד דובים (אם כי לו באופן אישי היה היתר מיוחד לצייד), והעביר חוק שגרם לכך שיותר ממחצית מהדובים החומים של אירופה שכנו בהרי הקרפטים. חבל טרנסילבניה הינו אחד מהמקומות הבודדים באירופה שעוד אפשר לצפות בדוב החום לעיתים אפילו "מסייר" באופן חופשי בניסיון שלו לצוד אחר מזון.

דוב בהרי הקרפטים

הדובים אשר שוכני בהרי הקרפטים, יכולים להגיע עד לגובה של שני מטרים. מאחר והם חיים בטבע הם אוכלים מכל הבא ליד – פגרי חיות, צמחים, פטריות ופירות, ביצי ציפורים ואפילו דבש. בחורף, מרביתם נכנסים לתרדמת חורף וישנים במשך חודשים אחדים. החוש המפותח ביותר של הדוב הינו חוש הריח, בעזרתו הוא נוהג לרחרח את הקרקע בזמן ההליכה, כאשר הוא מתרומם על שתי רגליו הוא מנסה להריח האם יש טרף בסביבתו.

דובים חומים הם סמל חשוב למורשת הטבעית של רומניה והם קשורים זה מכבר לתרבות ולהיסטוריה של המדינה. אומרים שהאגדה על ה"זמעו" או ה"בלאור" (יצור דמיוני דמוי דרקון מהתרבות הרומנית) נוצרה בהשראת הדוב החום, שהיה נערץ על העם הדאקי הקדום, שאיכלס בעבר את האזור.

דב בהרי הקרפטים

בלב הקרפטים הוקמה שמורה שמטרתה להציל ולטפל בדובים שהוחזקו בשבי, הובאו מקרקסים, או כאלו שגודלו בבעלות פרטית. בשמורה יצרו לדובים בית גידול טבעי, כולל יערות, בריכות ואחו, שם הם יכולים לשוטט ולחיות בסביבה טבעית יותר. השמורה זכתה להכרה בינלאומית במאמציה להציל ולשקם דובים. את המקום יזמה להקים כריסטינה לפיס  – עיתונאית לשעבר מבראשוב שהקדישה את חייה להגנת בעלי חיים ברומניה. כרסטינה משתפת שמה שגרם לה להקים את השמורה הייתה דובה בשם מאיה, אותה היא פגשה לראשונה בשנת 1998 בכלוב השייך למלון ליד טירת בראן. מאיה הדובה הייתה תשושה וסירבה להרים את ראשה. כריסטינה, בעלה וחבריהם חלקו בתורנות ובכל יום במשך 4 שנים ביקרו אותה כדי לתת לה אוכל ולהיות איתה. מאיה כבר זיהתה את רעש המכונית שלהם כשהתקרבו וקמה לברך אותם. והיא ניכר שהיא מתחילה להתאושש . אולם  למרבה הצער לאחר כ-3 שנים, מאיה נכנסה לדיכאון מבדידות והתחילה לפצוע את עצמה. למרות כל הטיפולים וההשקעה הם לא הצליחו להציל אותה. ובשנת 2002 היא נפטרה בזרועותיה של כריסטינה. הקשר האישי שנוצר והסבל הנוראי שמאיה חוותה בכלוב בו שהתה השפיעו על כריסטינה. הם גרמו לה להשקיע את כל מרצה בהקמת השמורה להצלת דובים בזרנשט.

דב בהרי הקרפטים

כריתת עצים ופיתוח בלתי חוקיים הרסו אזורים נרחבים של בית גידול דובים, ואילצו את בעלי החיים לחיות בכיסי יער קטנים ומבודדים יותר. חשוב לזכור שדובים חומים הם חיות בר ויש להתייחס אליהם בזהירות ובכבוד. דובים מתקרבים יכולים להיות מסוכנים ועלולים לגרום לפציעה או מוות. על המטיילים תמיד לעקוב אחר ההנחיות להימנע מלהאכיל או להתקרב לדובים בטבע, גם אם זה ממש מפתה אתכם לעשות "סלפי" עם דוב.

דב בהרי הקרפטים

בשנים האחרונות הפך אזור הקרפטים גם למוקד מחקר מדעי. ביולוגים, אקולוגים ומדענים אחרים חוקרים את אוכלוסיות חיות הבר ואת המערכות האקולוגיות של האזור, אוספים נתונים שניתן להשתמש בהם כדי להודיע למאמצי השימור ושיפור אורח חייהם. מחקר זה חשף תובנות חשובות לגבי ההתנהגות והאקולוגיה של דובים חומים, ועוזר להגן ולנהל טוב יותר את החיות הללו בטבע. ממשלת רומניה הטמיעה תוכנית ניטור דובים כדי לעקוב אחר תנועות והתנהגותם של דובים בודדים ולהפחית את הסיכון למפגשים אנושיים.

בסך הכל, הדוב החום הוא חלק חשוב מהמורשת הטבעית של רומניה וסמל למחויבותה של המדינה לשימור. עם ניהול והגנה נאותים, בעלי החיים המפוארים הללו יכולים להמשיך לשגשג באזור הקרפטים לדורות הבאים.

חייגו או שלחו הודעת וואטסאפ למספר  0778-110-880  נציגנו ממתינים לשיחתכם עם חיוך כי טיולי מאסטר טריפ זו חוויה החל משיחת הטלפון .

למידע נוסף אודות טיולי ג'יפים היכנסו ללינק

לטיולי ג'יפים לרומניה היכנס ללינק 

scroll to top
בחרו טיול לפי:

הצטרפו לרשימת התפוצה
והתחילו לגלות עולמות!

איך אפשר לעזור?
כיתבו ונחזור בהקדם

טיולי ג'יפים

טיולי ג'יפים  בחו"ל הם הדרך שלך להגיע אל מקומות נסתרים, כפרים עתיקים שהזמן בהם עצר מלכת, ויעדים שדרכי הגישה אל עומקם של הנופים המרהיבים ועוצמות טבע מהפנטות מתאפשרות רק בעזרת ג'יפים. טיולי העומק של מאסטר טריפ מרתקים ויוצרים עבורך חוויה של טיול שנצרב היטב בהארד דיסק של הלב גם הרבה אחרי החזרה לארץ.

ההקפדה של הצוות שלנו על כל הפרטים, מאפשרת לך לעבור את המסע בג'יפ מרווח ונוח
במרבית היעדים בנהיגה עצמית ( גם אם תבחרו שלא לנהוג יש לנו גם נהגים מקצועיים שיעשו זאת בשבילכם ), עם מדריכי נהיגת שטח מוסמכים ומיומנים שלא מתפשרים על הבטיחות שלכם בהובלת הטיול.

בעזרת הג'יפים נגלה את נפלאות היעדים המדהימים כדוגמת קירגיזסטן, הרי הקווקז,
הרי האטלס, הרי הקרפטים, הרי פמיר, הפירינאים, מדבר הסהרה ועוד מקומות ויעדים מרתקים רבים נוספים. לאורך טיול הג'יפים נשמע הסברים גם במכשירי הקשר האישיים שיש בכל ג'יפ וכמובן שנעצור בטבע במקומות מרהיבים להפסקות שלווה ורוגע עם קפה, תה ושאר פינוקים ולארוחות פיקניק מדהימות בטבע.

דילוג לתוכן