10 דברים שלא ידעתם על קירגיזיסטן

מה אתם יודעים על קירגיזסטן ?
הנה עשר עובדות על המדינה המרתקת במרכז אסיה, שיעזרו לכם להכיר אותה טוב יותר לפני שאתם יוצאים לטייל בה.
טיול ג'יפים מאורגן בקירגיזסטן – מוביל אותך לפנינה של מרכז אסיה המסתורית. אגדות רבות מספרות כיצד הפכה קירגיזסטן ל"חלקת האלוהים" אך שום דבר אינו דומה לדבר האמיתי ! ארץ הנוודים – הינה חגיגה מהפנטת לאוהבי הטבע העוצמתיים ושלווה מסתורית מסעירת חושים ! יש הטוענים, כי זו אחת מהמדינות היפות בעולם אנחנו בהחלט מסכימים . 
מוכנים ? קדימה בואו להכיר כמה עובדות מעניינות על אחד היעדים המדהימים. 
איזה חלב אתם אוהבים ? רגיל, סויה, שקדים ? 
 1. טיול בקירגיזסטן יחשוף אתכם לעוד סוג של חלב שלא נפוץ בארץ, קומיס  – חלב סוסות מותסס, שתהליך הכנתו לוקח מספר ימים  והוא מוגדר בקירגיסטן כמשקה מרווה וחומר מזין זו בהחלט חוויה לראות חליבת סוסה.

  חליבת סוסית

 2. יורטה –  מאיין אוהל שמשמש את הנוודים הקירגיזיים כבית עתיק,  היורטה נבנית ממוטות עץ ועליהם יריעות של בד צמר עבה שמטרתו לבודד את האוהל מסביבתו ולאפשר שמירה על החום.  אחד היתרונות של היורטה, הוא שאם יש צורך לנדוד למקום אחר בהרים,  הפירוק וההרכבה זריזים. ביורטה יש פתח המכונה טונדוק כל אישה חייבת לפתוח את הטונדוק לפני עלות השמש ולסגור אותו אחרי שקיעתה. הטונדוק מסמל את הפתח שממנו נכנס המזל ליורטה עם קרני השמש הראשונות של הבוקר. במהלך טיול ג'יפים בקירגיזסטן עם מאסטר טריפ נתארח ביורטה ונחווה אירוח מקומי קירגיזי אותנטי.

  יורטה

 3. כפי שלנו בארץ יש את הכובע "המסורתי" – כובע טמבל , לקירגיזים יש הכובע המסורתי הנקרא קאלפאק והוא עשוי מצמר כבשים ומעוטר ברקמה צבעונית. הכובע בעל ארבע פינות, ובדרך כלל הוא לבן ומעוטר בעיטורים שחורים. בצורתו הוא מסמל את פסגות ההרים האדירים שמכוסים תמיד שלג. הילדים הצעירים הולכים לביה"ס עם בגדים מכובדים – מכנסים מחויטות, חולצה מכופתרת עם צווארון, ז'קט ולראשם הם חובשים קלאפק המעוטר בצבע אדום אשר מדגיש שהם צעירים.

  הילדים הצעירים הולכים לביה"ס

 4. חתונה בקירגיזסטן – נהוג שהחתן בטרם יישא לאישה את בחירת ליבו ישלם להוריה מוהר בכסף או באמצעות בעלי חיים. הנערות מתחתנות בדרך כלל בגילאי 16-22. נערה מעל גיל זה נחשבת "לרווקה זקנה" וייתכן שיש לה "בעיה" . עד למהפכה הקומוניסטית נהגו נערות להתחתן כששיער ראשן הגיע לישבן סביב גיל 14 .
 5. דגל קירגיזסטן – דגל קירגיזסטן מורכב מרקע אדום, במרכז הדגל שמש צהובה עם 40 קרניים, אשר תפקידן לסמל את 40 השבטים הקירגיזיים שאוחדו על ידי מאנאס האב הקדמון. הקרניים בולטות בניגוד לכיוון השעון. במרכז השמש ממוקמת טבעת אדומה שחוצים אותה שתי קבוצות של שלושה קווים אדומים, אשר מסמלים את הגג של היורטה הקירגיזית המסורתית.

  דגל קירגיזסטן

 6. מזל טוב תינוק חדש הצטרף למשפחה , בקירגיזסטן כשנולד בן במשפחה מברכים על בואו של לוחם נוסף לשבט. כשנולדת בת מברכים על בואו של עושר נוסף לשבט. כיוון שהוריה יודעים שבבוא היום יקבלו מוהר בעבורה.
 7. הקשר בין הנווד הקירגזי לעוף הדורס הוא קשר מיוחד שמתחיל עוד בהיותו גוזל. בשלב זה מייצרים "החתמה" בין המגדל לציפור. הנווד מלמד את הציפור לזהות את הקול והריח שלו, והוא שר לציפור שירים מיוחדים, ומלמד אותה לזהות אותו. במהלך טיול ג'יפים בקירגיסטן עם מאסטר טריפ נצפה בתצוגת תכלית של נווד המשלח את העוף הדורס וכיצד הוא שב אליו.

  הקשר בין הנווד הקירגזי לעוף הדורס

 8. בעוד שבערים תפגשו את מרבית המקומיים בלבוש מודרני עם ג'ינס וטי שירט, בכפרים נפוץ הלבוש הקירגיזי המסורתי בכדי לשמר את התרבות העתיקה, הנשים לובשות חצאיות ארוכות ומטפחות ראש , בעוד הגברים לובשים בגדים מעור וצמר.

  הלבוש הקירגיזי המסורתי

 9. "והדרת פני זקן" – קירגיזסטן מלמדת אותנו את המשפט הלכה למעשה. כל פנייה לאדם מבוגר, נעשית בלשון רבים מפאת הכבוד והנימוס. הצעירים יציעו לאדם מבוגר מהם  את הכיסא המכובד בשולחן. כאשר חוגגים טקסים ואירועים המקומיים נוהגים לשחוט כבש או סוס ולחלק את הנתחים בהתאם לגילו של כל אדם ולמעמדו בקרב האורחים.
 10. במשפחות הקירגיזיות, לרוב הבן הצעיר במשפחה נשאר לגור עם הוריו גם לאחר נישואיו, ועליו מוטל הטיפול בהם לעת זקנה.

  מבני מגורים

טיולים קרובים לקירגיזיסטן

מסע בזמן אל גן העדן של ההרים השמיימים
בהרשמה
קירגיזסטן | 7.07.24 | 12 ימים
מסע בזמן אל גן העדן של ההרים השמיימים
קירגיזסטן - טיול ג'יפים גיאוגרפי בארץ הנוודים - חגיגה מהפנטת לאוהבי הטבע העוצמתי ושלווה מסתורית מסעירת חושים.
מסע בזמן אל גן העדן שבהרים השמימיים
טיול חברה סגור
קירגיזסטן | 7.08.24 | 12 ימים
מסע בזמן אל גן העדן שבהרים השמימיים
קירגיזסטן - טיול ג'יפים גיאוגרפי בארץ הנוודים - חגיגה מהפנטת לאוהבי הטבע העוצמתי ושלווה מסתורית מסעירת חושים.

מתכנן חופשה?

צור קשר, ונציג שלנו יחזור אליך, ויתאים לך טיול שמותאם בדיוק לצרכים ולהעדפות שלך. לחוויה של פעם בחיים!

scroll to top
בחרו טיול לפי:

הצטרפו לרשימת התפוצה
והתחילו לגלות עולמות!

איך אפשר לעזור?
כיתבו ונחזור בהקדם

טיולי ג'יפים

טיולי ג'יפים  בחו"ל הם הדרך שלך להגיע אל מקומות נסתרים, כפרים עתיקים שהזמן בהם עצר מלכת, ויעדים שדרכי הגישה אל עומקם של הנופים המרהיבים ועוצמות טבע מהפנטות מתאפשרות רק בעזרת ג'יפים. טיולי העומק של מאסטר טריפ מרתקים ויוצרים עבורך חוויה של טיול שנצרב היטב בהארד דיסק של הלב גם הרבה אחרי החזרה לארץ.

ההקפדה של הצוות שלנו על כל הפרטים, מאפשרת לך לעבור את המסע בג'יפ מרווח ונוח
במרבית היעדים בנהיגה עצמית ( גם אם תבחרו שלא לנהוג יש לנו גם נהגים מקצועיים שיעשו זאת בשבילכם ), עם מדריכי נהיגת שטח מוסמכים ומיומנים שלא מתפשרים על הבטיחות שלכם בהובלת הטיול.

בעזרת הג'יפים נגלה את נפלאות היעדים המדהימים כדוגמת קירגיזסטן, הרי הקווקז,
הרי האטלס, הרי הקרפטים, הרי פמיר, הפירינאים, מדבר הסהרה ועוד מקומות ויעדים מרתקים רבים נוספים. לאורך טיול הג'יפים נשמע הסברים גם במכשירי הקשר האישיים שיש בכל ג'יפ וכמובן שנעצור בטבע במקומות מרהיבים להפסקות שלווה ורוגע עם קפה, תה ושאר פינוקים ולארוחות פיקניק מדהימות בטבע.

דילוג לתוכן